Zde se nacházíte: Porucha erekce > Jak se porucha erekce projevuje

Jak se porucha erekce projevuje

Jednou z nejčastějších poruch sexuálních funkcí u mužů je porucha erekce (žádné, nebo nedostatečné ztopoření penisu). Dříve byla tato porucha nazývána impotencí, dnes však dáváme přednost termínu erektilní dysfunkce (ED), který lépe vystihuje podstatu problému.

K dosažení erekce je třeba dokonalá souhra psychiky, hormonů, nervových reflexů a hladké svaloviny. Jakékoliv narušení této rovnováhy způsobuje problém s erekcí. Porucha erekce se projevuje trvalou neschopností dosáhnout a/nebo udržet dostatečně silnou erekci k uspokojivé sexuální aktivitě.

Z definice je zřejmé, že o erektilní dysfunkci se rozhodně nejedná, pokud se vám jednou či několikrát nepovede erekce dosáhnout. Každý asi někdy zažil své selhání. Tyto jednorázové poruchy erekce bývají nejčastěji ovlivněny psychikou - často při změně partnerky, po několika neúspěších, při nadměrném stresu a podobně. Abychom mohli mluvit o erektilní dysfunkci, měla by neschopnost dosáhnout dostatečně silné erekce trvat alespoň šest měsíců.


Sílu erekce lze přiřadit těmto stupňům:

  • Stupeň 4: Penis je úplně tvrdý a rigidní.
  • Stupeň 3: Penis je dostatečně pevný pro průnik, avšak není úplně tvrdý. Stupeň ztopoření umožňuje pohlavní styk, ale pro mnoho párů není tato pevnost ideální. Důležitá je otázka, zda erekci je možné udržet i po zavedení penisu do pochvy.
  • Stupeň 2: Penis je pevný, avšak ne dostatečně pro průnik. Muž cítí vzrušení, ale penis se chová jinak. Proniknout do vaginy není možné. S postupujícím vzrušením někdy erekce "přitvrdí" někdy se naopak zcela ztrácí. Důležité je si uvědomit, nakolik výjimečná nebo naopak běžná tato situace je. Pokud se to stane občas, není důvod se znepokojovat. Pokud se tento stav tvrdosti opakuje, je na místě situaci řešit s lékařem.
  • Stupeň 1: Penis je větší (než obvykle), ale není pevný. Pokud je tento stav častý, je návštěva lékaře velmi potřebná.

I když máte problémy s erekcí, pořád to neznamená, že jste neplodný, či že nemůžete dosáhnout orgasmu a ejakulace.

>> Příčiny poruchy erekce
seznam lékařů

test sexuálního zdraví

lékařská poradna
Úvod © 2009  Fórum sexuální vitality