Vědecké metody u žádného z nich podle odborníků neprokázaly spolehlivý účinek.
"Lidé, kteří je užívají, často navíc odkládají návštěvu lékaře, čímž mohou ohrozit vlastní zdraví," říká sexuolog Martin Hollý. Připomněl, že porucha erekce může signalizovat i výskyt závažnějších chorob, proto je dobré vyhledat lékaře a nespoléhat se jen na podpůrnou léčbu.
Lékař pacientovi s poruchou erekce může tedy nejen navrhnout účinnou metodu léčby, ale zároveň vyloučit výskyt jiného onemocnění.
Placebo efekt léčí Vzhledem k nedostatku informací může také podle Hollého při konzumaci potravinových doplňků na lepší erekci dojít k předávkování či nevhodné kombinaci s jinými léky. Připouští však, že pokud některé doplňky provází účinná reklamní kampaň, mohou přinést jisté zlepšení. Jde podle něj ale o takzvaný placebo efekt, kdy zlepšení nepřináší složení léku, ale víra v jeho účinnost. "Běžně se setkáváme ve studiích, které prokazují účinnost léků, že placebo účinek na erektilní dysfunkci je kolem 35 procent," upřesňuje. "Pokud by bylo pravdou vše, co slibuje někdy velmi sugestivní reklama na "přírodní" prostředky určené ke zlepšení sexuálních poruch, pak by moderní farmakologie byla téměř zbytečná," říká Jaroslav Zvěřina, sexuolog ze Společnosti pro rozvoj sexuologie.
Kolik vydá za léčbu erekce průměrný Čech? Typickým zákazníkem nakupujícím potravinové doplňky na léčbu poruchy erekce je zaměstnaný ženatý muž ve věku 48 let, který za ně v průměru utrácí měsíčně 626 korun. Vyplývá z nedávno zveřejněného průzkumu, který mezi zákazníky lékáren provedla společnost SC&C. Na světovém trhu se objevuje nesčetné množství takových preparátů. Ve Spojených státech se jich prodávají desetitisíce a jen obtížně lze zjistit, co obsahují. V přípravcích pocházejících z Asie byla dokonce objevena rtuť či olovo.
I malé společnosti, které je nabízejí, vykazují zisky v milionech dolarů. V hojné míře se prodávají i přes internet. Každý rok přibude dalších 40 tisíc mužů Erektivní dysfunkcí trpí celosvětově 100 až 150 milionů mužů. V České republice je to zhruba 500 až 800 tisíc mužů ve věku od 35 do 65 let. Jejich počet každoročně vzroste o 40 tisíc. Přitom patřičnou pozornost věnuje erektilní dysfunkci jen 10 procent mužů, kteří vyhledají lékařskou pomoc. Erektilní dysfunkce může být signálem závažného onemocnění. Trpí jí až 75 procent diabetiků, 68 procent mužů s hypertenzí, 56 procent mužů s ischemickou chorobou srdeční. Může být také příznakem roztroušené sklerózy nebo rakoviny prostaty. "Vážné problémy s erekcí má asi čtvrtina mužů ve věku 35 až 65 let," uvádí sexuolog Petr Weiss.
URL| http://aktualne.centrum.cz/zdravi/zivotni-styl/sex-a-vztahy/clanek.phtml?id=170757