V ordinaci stále zjišťuji, že lidem mnohdy informace na téma poruch ztopoření chybějí.
Výzkumy ukazují, že se tento problém týká asi poloviny mužů nad 40 let. Příčiny tohoto faktu lze hledat v několika oblastech. Již od 30 let věku dochází u člověka k mírnému, ale trvalému úbytku hormonů, ale též k poklesu výkonnosti. Možná si to uvědomí málokterý třicátník, určitě však mnohý čtyřicátník a takřka každý padesátník. Je to přirozený vývoj a mnoho proti tomu nezmůžeme. Přesto však věk sám není důvodem rezignace na pohlavní život. Řada chorob vede k poklesu schopnosti erekce. Za všechny jmenujme ty nejčastější: cukrovka, vysoký krevní tlak a duševní nemoci – zejména deprese. Je však třeba říci zcela otevřeně, že daleko častěji než výskyt závažných onemocnění je životní styl tím faktorem, který vede k rozvoji poruchy ztopoření a i jiným sexuálním poruchám. Ať už jde o nevhodné stravovací návyky, nadváhu, permanentní stres, kouření či užívání drog nebo i věci daleko subtilnější - například když partneři „zapomínají“ kultivovat svůj vztah, rozvíjet ho, poskytovat tomu druhému zázemí a lásku.
Jen velmi málokdy je příčina v tom, že by se najednou partnerka stala nepřitažlivou. Potíž je, že mnohé ženy situaci obtížně zvládají a začnou se chovat podezřívavě. Dotazy typu: „Už se ti nelíbím?“ nebo náznaky podezřívání z nevěry mohou situaci výrazně zhoršit. Každá porucha se negativně odráží v psychice člověka. Jistě mu ubírá část sebedůvěry, energie, vede k vyšší únavnosti, často k depresím. Je i určitou zkouškou vztahu. Partnerský vztah, zázemí, pocit, že mám někoho, o koho se mohu opřít, jsou však faktory, které významně přispívají k psychické pohodě každého člověka a pro muže s poruchou ztopoření to platí dvojnásob.
Nic nekončí Dostaví-li se porucha erekce, obvykle to muže nepříjemně překvapí, protože cítí nebezpečí ohrožení celého vztahu. Taktní a citlivá partnerka na tuto situaci reaguje povzbudivě a bez vyčítání a snaží se mužovu sebedůvěru posílit. Zde je dobře zmínit, že člověk se vydělil z říše zvířat mimo jiné tím, že jeho tvůrčí schopnosti velmi přesáhly tyto schopnosti u jeho nejbližších příbuzných primátů. A to se projevilo i v sexu. Dávno již milování mezi lidmi neslouží jen k plození dětí, naopak – většina milostných aktů, které ve svých životech prožíváme, jsou vedeny tohou po blízkosti, vzájemnosti a společném prožitku rozkoše s tím, koho máme rádi. Proto také občasné selhání erekce nemusí přinést naprosto žádnou komplikaci, dokáže-li pár využít své šikovnosti a mazlením dojít k vyvrcholení – a zde je právě místo pro citlivou, vnímavou a povzbuzující partnerku. Na druhé straně je pochopitelné, že je-li takové selhávání častým či pravidelným jevem, trpí mužova sebedůvěra, mohou následovat rozlady, depresivní nálady a strach z každého dalšího milování (= selhání?), narušení vztahu. O to větší pak je nebezpečí, že se ztopoření zase nedostaví.
Protože se mnoho mužů s takovým problémem domnívá, že jejich potíže s erekcí jsou čímsi unikátním a netuší, že je v nějaké formě prožívá velká část populace. Lékaře vyhledá jen necelých 15%! Svou roli hraje ostych, nezvyk hovořit o sexu a jiné předsudky. Málokdy také ženy (partnerky, manželky) přebírají iniciativu a vyhledají se žádostí o radu lékaře ony. Je to ovšem škoda. Mohou totiž partnera k léčbě vhodně motivovat. Nejlépe tak, že mu nabídnou, že lékaře navštíví společně. Léky speciálně vyvinuté k léčbě poruchy erekce (Cialis, Viagra, Levitra) poskytují velkou šanci úpravy.
Jak pomoci partnerovi • Vyberte si takového lékaře, ke kterému máte důvěru! Chápejte, že možná nechce hovořit o svém ztopoření s mladou pohlednou praktickou lékařkou, vyhledejte třeba (staršího nevzhledného :-) sexuologa. K němu nepotřebujete žádné doporučení.
• Dobré je o problému hovořit. Týká se to přeci vás obou. A zkušenosti jen potvrzují, že dobrý partnerský vztah je polovinou úspěchu jakékoliv léčby poruch erekce, ale i jiných sexuálních problémů. Když bude partner vědět, že přes jeho poruchu zůstává váš vztah v pořádku, dokáže se lépe uvolnit a bude na léčbu lépe reagovat.
• Neutrácejte peníze za různé „zaručené“ potravinové doplňky, které se prodávají v lékárnách či rozesílají po Internetu či mají masivní reklamu v médiích. Opravdové (tj. účinné) léky jsou pouze na předpis.