Podle Krulové se s projevy erektivní dysfunkce během svého života setká až 65 procent populace. Odhalit její příčiny není vždy snadné, často je odborníci nalézají v psychice pacienta. Obvyklými problémy mužů jsou úzkost, napětí, strach a zaměření na výkon. "Muži se dopředu obávají, že nebudou dost dobří, což spouští bludný kruh strachu z možného selhání a skutečného následného selhání," konstatovala Krulová s tím, že u některých mužů i drobný neúspěch dosahuje paranoidních rozměrů.
Důležitá je taktéž kvalita partnerského vztahu, která může podstatným způsobem přispět ke vzniku poruchy erekce. "Psychogenní erektivní dysfunkci je proto nutné vnímat i léčit jako problém obou partnerů," řekla Krulová. Dodala, že nevhodná reakce ženy při mužově selhání může jeho problémy velmi zhoršit. Partnerka by zklamání neměla chápat jako signál k ukončení sexuálního života nebo ke změně partnera, ani by neměla na muže vyvíjet nepřiměřený tlak.
Mezi dalšími příčinami bývají uváděny celková únava, psychická traumata, deprese, nedostatečně silné podněty sexuálního vzrušení, nejasnosti v sexuální orientaci, alkohol, ale také stud, osobní nevyrovnanost nebo strach z intimity. Sexualitu podle Krulové ovlivňuje i sociální a ekonomické postavení rodiny, monotonie sexuálního styku nebo atraktivita partnerky.
Erektivní dysfunkce je řešitelným problémem. Úspěšnost se pohybuje kolem 95 procent, podmínkou je ale začít problém řešit včas. Pomoc by měli muži hledat u odborníků, především u sexuologů. Řešení bývá účinnější, pokud se do něj zapojí oba partneři. Společné překonávání intimního problému navíc může jejich vztah posílit.
Převzato z webu doktorka.cz