Zde se nacházíte: Důležité informace > Novinky a zajímavosti > Padělky a nelegální léčivé přípravky

Padělky a nelegální léčivé přípravky

[2010-01-22] médium: ## tisková zpráva ## autor: SUKL

Na český trh pronikají dva druhy nelegálních léčiv. Jsou to nelegální přípravky a padělky léčivých přípravků. Jelikož se nejedná o totéž, je nutné tyto dvě skupiny dobře rozlišovat.

Nelegální léčivé přípravky

Jaký léčivý přípravek může být nelegální?

Nelegálním přípravkem se rozumí přípravek v rozporu s legislativou příslušného státu. Těmito přípravky mohou být ty, které sice obsahují nějakou léčivou látku, ale nejsou schváleny jako léčivý přípravek nikde na světě. Mezi nelegální přípravky řadíme i takové, které sice v jiné zemi zaregistrované k používání jako léčivý přípravek jsou, ale nejsou zaregistrovány pro použití v ČR.

Nelegální přípravky v České republice

V České republice se nelegálními léčivými přípravky v rámci své kompetence zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv SÚKL dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech). Nelegální léčivé přípravky jsou takové, jejichž identita anebo původ nejsou úmyslně a podvodně špatně označeny. Jedná se o výrobek s vlastním názvem, který se zpravidla o napodobení již existujícího přípravku nesnaží. Problém je v tom, že takovýto přípravek není v České republice registrován a není u něj známé jeho přesné složení, jakost a účinnost. Takovéto přípravky se hojně vyskytují zejména na nelegálním trhu s léčivy. V rámci legálního trhu nebyl takovýto nelegální přípravek k dnešnímu dni zajištěn.

Padělky léčivých přípravků

Co je padělek léčivého přípravku?

Padělkem léčivého přípravku je přípravek, k němuž někde na světě existuje originál, tj. originální registrované léčivo, které je k dispozici na světovém trhu pod stejným názvem. Obecně se jedná o nelegálně vyrobené kopie imitující již existující, v některé zemi registrované, léčivé přípravky. S rozvojem technických možností padělatelů je stále těžší rozeznat zdařilý padělek od originálu, neboť oko laika posuzuje pouze vnější a vnitřní obal výrobku. Padělání léčiv se tak stává výnosným a organizovaným obchodem, který se logicky zaměřuje pouze na oklamání spotřebitele.

U padělků léčivých přípravků je potřeba rozlišovat mezi ochranou léčivých přípravků plynoucí z práva duševního vlastnictví a ochranou léčivých přípravků z pohledu bezpečnosti při použití v rámci zdravotní péče. V kompetenci SÚKL je právě zajištění bezpečnosti v rámci zdravotní péče, tedy odhalování těchto padělků a jejich testování. Naproti tomu ochrana léčivých přípravků plynoucí z práva duševního vlastnictví (problematika ochranné známky, obchodního jména, patentů atd.) je zajišťována buď soukromoprávní cestou, tj. soudy či rozhodci, nebo veřejnoprávní cestou např. řízením před Úřadem průmyslového vlastnictví, Českou obchodní inspekcí či Policií ČR.

Definice podle Světové zdravotnické organizace

Definice padělku léčivého přípravku v našem právním řádu neexistuje. Podle definice Světové zdravotnické organizace (WHO) se padělkem rozumí takový přípravek, jehož identita a/nebo původ jsou úmyslně a podvodně špatně označeny. Padělky mohou obsahovat správnou nebo nesprávnou účinnou látku, nemusejí ji však obsahovat vůbec, případně neobsahovat deklarované množství látky. Padělkem je i originální přípravek, jehož obal je falešnou napodobeninou. Padělaná léčiva představují pro občany v posledních letech stále větší nebezpečí. Na legálním trhu se vyskytují pouze ojediněle - cca v 0,002 – 0,01 procent případů, přičemž se jedná většinou o originální léčivo v neoriginálním obalu. Černý trh je však padělky, zejména díky internetu, přímo zaplaven.

Výroba padělků

Padělky samotné jsou vyráběny za neuvěřitelně primitivních podmínek. Obsah účinných látek bývá i několikanásobně překročen, nebo naopak v nich účinná látka úplně chybí. Diskutabilní je pochopitelně i kvalita padělaných léčiv, jelikož mohou obsahovat, a zpravidla i obsahují, nejrůznější příměsi. Padělek tak může ohrozit nebo i poškodit zdraví pacientů. Výjimkou nejsou ani příklady, kdy došlo k úmrtí, jak bylo zdokumentováno v mnoha případech v zahraničí. Obrovským nebezpečím padělků je, že na rozdíl od nelegálních výrobků pronikají do legální distribuční sítě v Evropě. Česká republika je naštěstí výjimkou, protože žádný padělek v legální distribuční síti nebyl zachycen. Jednotlivé články legální distribuční sítě, např. distributor léčiv a lékárna, podléhají všude v Evropě přísné kontrole ze strany lékových agentur jednotlivých zemí. V ČR je to právě Státní ústav pro kontrolu léčiv, který v boji proti padělkům spolupracuje s celními orgány a Policií ČR.

Padělatelé se v současnosti zaměřují na léčiva, která jsou předmětem běžné spotřeby. Z hlediska trhu s léčivy se soustředí např. na léky k léčbě psychických onemocnění, k léčbě vysokého tlaku, antibiotika a cystostatika. Další cílovou skupinou padělatelů jsou přípravky, které v určité oblasti vylepšují životní styl pacienta, a to jsou zejména léky na léčbu erektilní dysfunkce nebo anabolické steroidy. Poslední skupinou, která nyní zaznamenává velký rozkvět, jsou biotechnologické přípravky. Nejsou tak často používané běžnými spotřebiteli, jelikož jednotlivá balení jsou velmi drahá. Proto se používají zpravidla na specializovaných pracovištích. Příklady nelegální léčivých přípravků či padělků analyzovaných v odboru laboratorní kontroly SÚKL je možné nalézt v poslední kapitole.

Padělky ve světě

Největší problémy s padělky mají trhy s léčivy v rozvojových zemích. Všeobecně známý je případ z Haiti z roku 1990, kdy sirup proti kašli s paracetamolem obsahoval diethylenglykol a v důsledku jeho užívání zemřelo asi 100 dětí. V některých státech Afriky se vyskytuje až 50 % padělků a léčiv nestandardní jakosti (zejména anitbiotika, anti-HIV léčiva) a ve státech jihovýchodní Asie až 38 % antimalarik vydávaných v lékárnách neobsahovalo účinnou látku. Nejčastější padělky a nelegální přípravky v Evropě nesoucí vážná zdravotní rizika jsou anabolické steroidy, růstové hormony a jeho deriváty, tzv. „life-style“ přípravky (např. přípravky na hubnutí) a rostlinné přípravky (zejména tradiční čínské medicíny) jednak s obsahem nedeklarované účinné látky a jednak s obsahem toxických látek (syntetických nebo přírodních).

Většina padělků pochází z Asie (Čína, Indie, Pakistán, Thajsko) a ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Úloha mezinárodní sítě OMCL

Mezinárodní síť Oficiálních laboratoří pro kontrolu léčiv (OMCL) řízená Evropským ústředím pro jakost léčiv (EDQM) ve Štrasburku spolupracuje formou vzájemné informovanosti o zjištěných padělcích. Členové sítě si navzájem vyměňují základní informace o přípravku, jeho vzhledu, včetně obalu, a v neposlední řadě o metodách rozboru.

Situaci řeší i EU

Státy Evropské unie se o problematiku padělků intenzivně zajímají od roku 1999, kdy při Radě Evropy vznikly první skupiny poukazující na riziko padělků a aktivity padělatelů. Bylo to v době, kdy aktivity padělatelů byly rovněž v začátcích, alespoň co se týče jejich ambicí pronikat do legálního distribučního řetězce. Ten by jim zajistil možnost „trvalejšího“ a „bezpečnějšího“ odběru, než skýtá ilegální prodejní síť. Aktivity směřující k boji proti padělatelům se sjednotily v roce 2005, kdy vznikla samostatná pracovní skupina z iniciativy Velké Británie a Irska zaštítěná Heads of Medicines Agencies (HMA)1 pod názvem Working group of enforcement officers. Zahájila intenzivní, kvalifikovanou a systematickou práci na poli boje proti padělatelům léčiv na mezinárodní úrovni. V současnosti tato skupina zahrnuje všechny státy Evropské unie a některé další evropské spolupracující státy jako jsou Švýcarsko a Norsko. Na celosvětové úrovni pak spolupracují jednotlivé státy pod hlavičkou skupiny IMPACT2 (pracovní skupina podléhající WHO), která zahrnuje klíčové země světové hospodářské soustavy a spoluvytváří základní celosvětové strategie pro boj s padělateli léčiv.

Intenzivní spolupráce organizací v rámci Evropy

V rámci Evropy funguje živá a velice intenzivní spolupráce v oblastech vyhledávání padělků a vzájemného varování v případě jejich výskytu. Zároveň se pracuje i na způsobech, jak tyto nové systémy zavádět do legislativy států EU. V současnosti je projednávána nová verze směrnice týkající se humánních léčivých přípravků 2001/83/ES, která usiluje o zavedení jednotných bezpečnostních prvků na obalech léčiv jako jednoznačného identifikátoru léčiva. Padělek by byl tak snadněji odlišitelný, neboť pro padělatele by bylo nesmírně obtížné, ne-li nemožné, zdařile jej napodobit. Návrhy na doplnění směrnice také počítají se zavedením nového kontrolního režimu pro tzv. brokers, tj. obchodníky, kteří léčiva nikdy fyzicky nevlastní a obchod zprostředkovávají virtuálně, elektronicky. Pak dochází k oddělení léčiva od jeho dokumentace a to je možná příležitost pro průnik padělků do legálního distribučního řetězce. Směrnice připravuje i další podstatné změny a doplnění, které povedou k eliminaci výskytu padělků na evropském trhu.

Situace v ČR

Situace v České republice je na rozdíl od jiných států EU, zejména Velké Británie, Irska, Francie a Německa, klidnější. Padělky léčivých přípravků, stejně jako nelegální přípravky, se objevují výhradně v nelegální distribuční síti, zejména na internetu. Systém kontroly subjektů, které s léčivy obchodují, je v ČR velmi propracovaný a velmi dobře prováděný kontrolory Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ti se zabývají jak kontrolou výrobců, tak i kontrolou distributorů, lékáren a zdravotnických zařízení zacházejících s léčivy. V ČR nejsou zatím etablováni ani brokers. Nicméně vzhledem k existenci jednotného evropského trhu a globalizaci nelze tato nebezpečí podceňovat. Padělatelé jsou postupně vytlačováni ze svých odbytišť ve velkých evropských zemích a budou tak hledat nové způsoby prosazení padělků na evropský trh i v menších zemích EU. Pro ČR je nesmírně důležitá neustálá spolupráce s evropskými agenturami a pracovními skupinami zabývajícími se padělky, Radou Evropy i dalšími světovými institucemi v této oblasti.

Příklady nelegálních léčivých přípravků a padělků

Některé z přípravků analyzovaných v odboru laboratorní kontroly SÚKL:

Anabolika

  • ANABOL tbl., 1000 x 5 mg, British Dispensary, UK – nelegální přípravek obsahoval methandienon v deklarovaném množství.
  • ANDROLIC tbl., 100 x 50 mg, British Dispensary, UK - nelegální přípravek obsahoval oxymetholon v deklarovaném množství.
  • SUPERANABOLON inj., 5 x 1 ml, Spofa, a.s. – skládačka registrovaného přípravku (vnější obal) obsahovala 5 skleněných ampulí s protaženým krčkem nelegálního přípravku s označením v azbuce TESTOSTERONA
  • PROPIONAT 5%. Testosteron-propionát byl prokázán spolu s benzyl-benzoátem.
  • T-PROPIN inj., 1 x 20 ml, Roos Lion, Čína – nelegální přípravek obsahoval testosteron-propionát a benzyl-benzoát rozpuštěné v oleji ve 20ml lahvičce (penicilinka) se štítkem v deklarovaném množství 100 mg/ml.
  • TESTOSTERONA PROPINAT 5% inj., 10 x 1 ml, Zavod OOO Farmadon, Rostov na Donu – padělek v papírové skládačce s označením názvu přípravku, výrobce, šarže s 10 označenými skleněnými ampulemi s protaženým krčkem obsahoval čirý žlutý roztok. Přítomnost testosteron-propionátu ani jiných anabolických steroidů nebyla prokázána!
  • NAPOSIM 5 mg tbl., 10 x 5 mg, Terapia, Rumunsko – nelegální přípravek předaný SÚKL Policií ČR. Bílé válcovité tablety na jedné straně s vyraženým trojúhelníkem obsahovaly deklarované množství methandienonu.

Anabolika/typ/Deklarovaný obsah/Skutečný obsah

  • ANABOL tbl./N/5 mg methandienon/5 mg methandienon
  • ANDROLIC tbl./N/50 mg oxymetholon/50 mg oxymetholon
  • SUPERANABOLON inj./N/5% testosteron-propionát/testosteron-propionát + benzyl-benzoátem
  • T-PROPIN inj./N/100 mg testosteron-propionát a benzyl-benzoát/100 mg testosteron-propionát a benzyl-benzoát
  • TESTOSTERONA PROPINAT 5% inj/P/5 % testosteron-propionátu/žádný
  • NAPOSIM 5 mg tbl./N/5 mg methandienonu/5 mg methandienonu

Všechny vzorky anabolik pocházely z internetu.

„Life-style“ přípravky

  • VASOGEN tbl., Ultra Health Products Inc., Arizona, USA (dovozce P.A.A. Agency s.r.o., Praha, CZ), podle informace na obalu měl obsahovat 500 mg různých rostlin většinou čínských. O rozbor požádala ústav Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která obdržela informaci, že jedna konkrétní šarže může obsahovat sildenafil-citrát (účinnou látku originálního přípravku Viagra). Přítomnost této léčivé látky v analyzovaném přípravku byla na pracovišti SÚKL prokázána, SZPI přípravek stáhla z oběhu. U další zkoušené šarže již léčivá látka prokázána nebyla.
  • KAMAGRA pot. tbl., 100 mg/tbl., Ajantha Pharma, Indie -  nelegální přípravek z internetu. Zeleno-modré potahované tablety kosočtvercového tvaru s označením KGR100 na jedné straně a 2 kroužky na straně opačné obsahoval deklarované množství sildenafil-citrátu.
  • KAMAGRA-100 GOLD pot. tbl., 100 mg/tbl., Cheminnova Pharmaceuticals, Indie -  analyzovány dvě šarže nelegálního přípravku z internetu. Tmavě zelené potahované tablety kosočtvercového tvaru s označením KGR100 na jedné straně a 2 kroužky na straně opačné obsahoval deklarované množství sildenafil-citrátu.
  • HERBAL VIOGRA cps., k dispozici byl pouze blistr od Celní správy s označením Herbal Viogra, Herbal Supplement, 1 Capsule/Time/Day – červené tobolky obsahovaly 50 mg/cps tadalafilu (účinná látka originálního přípravku Cialis), což odpovídá 2,5násobku největší síly originálního přípravku Cialis.
  • VIAGRA 100 pot. tbl., 100 mg/tbl., Pfizer – odbor analyzoval několik šarží tohoto padělku z internetu. Jednalo se o poměrně zdařilé padělky jak vnějšího (skládačka) a vnitřního obalu (blistr se 4 tabletami), tak i ve vzhledu potahovaných tablet. Bez porovnání s originálním přípravkem nebylo možné padělek identifikovat. Vždy se jednalo o modré kosočtvercové potahované tablety se skosenými hranami, na jedné straně vyraženo Pfizer, na opačné straně VGR100. Tablety byly větší než originální přípravek s průměrnou hmotností 1 tablety o cca 0,1 g vyšší. Obsah sildenafil-citrátu se výrazně lišil šarže od šarže od 60 mg/tbl po 145 mg/tbl, přitom originální přípravek obsahuje 25, 50 nebo 100 mg/tbl. Vzhledem k vzájemné podobnosti obalů, příbalové informace i vzhledu tablet se dá usuzovat, že se jedná o stejného výrobce všech analyzovaných šarží.
  • VEGA 100 pot. tbl., 100 mg/tbl., blistr se 4 tabletami (originální balení nebylo k dispozici) – nelegální přípravek z internetu obsahoval místo deklarovaných 100 mg sildenafil-citrátu v 1 tabletě 60 mg. O stejně pojmenovaném přípravku informovala rakouská OMCL s uvedením výrobce Vee Excel Drugs and Pharmaceuticals, Co., Belize.
  • SILAGRA tbl., 100 mg/tbl., Cipla Ltd., Indie – modré kosočtvercové tablety s půlící rýhou nelegálního přípravku obsahovaly deklarované množství sildenafil-citrátu.
  • ASIA pot. tbl., další údaje nebyly dostupné, protože jsme obdrželi 5 tablet v plastovém sáčku – oválné modré potahované tablety z internetu obsahovaly místo deklarovaných 100 mg pouze 50 mg sildenafil-citrátu.
  • CAVERTA pot. tbl. 4 x 50 mg, Ranbaxy, Indie – nelegální přípravek obsahoval deklarované množství sildenafil-citrátu.
  • ErMax POWER PLUS Herbal Supplement cps., 1 cps., Kunming Dali Industry and Trade Co., (pravděpodobně čínský výrobce – na obalu ani přiložené příbalové informaci nespecifikováno) – vzorek původem z internetu, červené tobolky obsahovaly 50 mg tadalafilu v 1 cps. Vzhled blistru, tobolek i obsah tadalafilu byly velmi podobné již výše zmíněnému přípravku Herbal Viogra cps.
  • VIRECTA pot. tbl., 3 x 100 mg, EVA Pharma, Egypt – další nelegální přípravek z internetové nabídky. Ve skládačce byl jeden blistr se 3 tabletami a příbalová informace, v blistru označeném podle běžných zvyklostí byly modré oválné potahované tablety s půlící rýhou na jedné straně a kroužkem s dvěma vlnovkami uvnitř na opačné straně, tablety obsahovaly deklarované množství sildenafil-citrátu.
  • CIALIS 20 mg pot.tbl., 4 x 20 mg, Eli Lilly – na pohled velmi dobrý padělek z internetu v papírové skládačce se 2 blistry po dvou tabletách a příbalová informace. Žluté potahované tablety mandlového tvaru, na jedné straně vyraženo C20, se neshodovaly s originálním přípravkem rozměry a hmotností, překvapením byl obsah nalezený v tabletách. V jedné tabletě bylo nalezeno 18 mg tadalafilu, přes 5 mg nečistoty trans-izomeru tadalafilu a 50 mg sildenafil-citrátu.

„Life-style“ přípravky/typ/Deklarovaný obsah/Skutečný obsah

  • KAMAGRA pot.tbl./N/100 mg sildenafil-citrátu/100 mg sildenafil-citrátu
  • KAMAGRA-100 GOLD pot.tbl./N/100 mg sildenafil-citrátu/100 mg sildenafil-citrátu
  • HERBAL VIOGRA cps./N/20 mg tadalafilu/50 mg tadalafilu
  • VIAGRA 100 pot. tbl./N/100 mg sildenafil-citrátu/60 mg sildenafil-citrátu
  • VEGA 100 pot. tbl./N/100 mg sildenafil-citrátu/100 mg sildenafil-citrátu
  • SILAGRA tbl./N/100 mg sildenafil-citrátu/100 mg sildenafil-citrátu
  • ASIA pot. tbl./N/100 mg sildenafil-citrátu/50 mg sildenafil-citrátu
  • CAVERTA pot. tbl./N/50 mg sildenafil-citrátu/50 mg sildenafil-citrátu
  • ErMax POWER PLUS Herbal Supplement cps./N/nespecifikováno/50 mg tadalafilu
  • VIRECTA pot. tbl./N/100 mg sildenafil-citrátu/100 mg sildenafil-citrátu
  • CIALIS 20 mg pot. tbl./P/20 mg tadalafilu,/18 mg tadalafilu, 5 mg trans-izomeru tadalafilu a 50 mg sildenafil-citrátu.

Jiné

  • EPHEDRIN HCL USP tbl., 50 x 8 mg, Kaizen Nutrition, USA – nelegální přípravek zadržený Celní správou. Bílé válcovité tablety s půlící rýhou obsahovaly deklarované množství efedrin-hydrochloridu.

JINÉ/typ/Deklarovaný obsah/Skutečný obsah

  • EPHEDRIN HCL USP tbl.,/N/8 mg efedrin-hydrochloridu/8 mg efedrin-hydrochloridu

Původně publikováno:
Zobrazit seznam textů
seznam lékařů

test sexuálního zdraví

lékařská poradna




Úvod © 2009  Fórum sexuální vitality