Zde se nacházíte: Důležité informace > Novinky a zajímavosti > Jak na rizika erektilní dysfunkce

Jak na rizika erektilní dysfunkce

[2010-07-15] médium:  autor: MUDr. Taťána Šrámková, PhD., sexuolog- androlog, Klinika traumatologie Lékařské fakulty Masarykovy U

Spokojený sexuální život udržuje mládí a vitalitu. Ale co když přijde problém?

Erekce je barometrem mužského zdraví

Mužský ztopořený penis představuje symbol mužnosti, vitality, ale i agresivity, sociální dominance a sebevědomí. Pro dobrou erektilní funkci penisu je nezbytný fungující a vzájemně propojený systém cévní, nervový a hormonální, v neposlední řadě dobrá psychická kondice muže. Důležitý, ale stále nedoceněný fakt je, že erekci můžeme směle nazvat barometrem mužského zdraví. Je to proto, že selhání ztopoření, erektilní dysfunkce (ED) se objevuje často jako první příznak závažných chorob.

Erektilní dysfunkce znamená trvalou neschopnost muže dosáhnout a udržet ztopoření dostačující k realizaci uspokojivého sexuálního styku. Stále převažuje v očích laické, ale i odborné veřejnosti mýtus, že převážným zdrojem selhání erekce jsou psychické problémy. Pouze 20% všech případů selhávání erekce má psychickou příčinu. Nemoci srdečně-cévní, neurologické případně hormonální poruchy jsou odpovědné za 8 z 10 případů erektilní dysfunkce.

Polovina mužů nad 35 let má problém, pomoc však hledá menšina Muž, kterého trápí porucha ztopoření, trpí sníženým sebevědomím, ztrátou sebedůvěry, ale i strachem ze selhání, proto má tendenci sexu se vyhýbat, což vede ke vzniku a později i k narůstání nedorozumění mezi partnery.

Problém erektilní dysfunkce není nijak výjimečný, trpí jím každý desátý muž starší 21 let. České výzkumy posledních let (Weiss, Zvěřina) ukazují, že erektilní dysfunkcí od lehké až po těžkou trpí 54% českých mužů nad 35 let věku. Lékaře z těchto důvodů vyhledá však jen 10 až 15% z nich. Můžeme si klást otázku, proč tomu tak je. Jistě je na vině stud muže o intimním životě hovořit, někdy muž neví, kam by se měl se svým problémem obrátit, jindy svoji poruchu zlehčuje, bagatelizuje a doufá, že odezní sama.

Zdravotní rizika

V naší zemi, ale i jinde ve světě, představují kardiovaskulární nemoci nejčastější příčinu smrti. Dnes považujeme erektilní dysfunkci za jeden z rizikových faktorů ischemické choroby srdeční, závažného postižení srdce, které může vést k invalidizaci nemocného a snížení jeho kvality života. Projevem této choroby je angína pectoris, projevující se bolestí za hrudní kostí při stresu i při námaze, ale i srdeční infarkt, který může nemocného bezprostředně ohrozit na životě. Problémem ischemické choroby srdeční je, že řada nemocných nemusí mít příznaky angíny pectoris, je tzv. „němá“. A právě porucha ztopoření je jedním z příznaků, které mohou napovědět, že něco není v pořádku, protože erektilní dysfunkce a ischemická choroba srdeční mají společného jmenovatele, a tím je ateroskleróza. Proto mají i stejné rizikové faktory, kterými jsou: věk, srdečně-cévní choroby u rodičů a prarodičů - genetické riziko, vysoký krevní tlak, diabetes mellitus (cukrovka), obezita, zvýšená hladina cholesterolu, kouření a nízká tělesná aktivita. Z výzkumů je známo, že vznik poruchy ztopoření předchází v průměru o tři roky srdeční infarkt. To je velmi závažný fakt, který by měl muže, u kterého se objevily problémy s erekcí, přimět k návštěvě lékaře.

Trpí i partnerský život

Zdravotní riziko není jediné riziko, které muže ohrožuje. Porucha erekce významně zasahuje do partnerského života. Erektilní dysfunkce má párový charakter. I když se s délku trvání partnerského svazku důležitost sexu snižuje, z dobře fungujícího partnerství by se sex nikdy neměl vytratit. Sexuální život v páru je třeba pěstovat a rozvíjet. Z českých výzkumů sexuálního života mužů a žen ve středním věku vyplynulo, že čím častěji se muži a ženy milují, tím jsou spokojenější se svým sexuálním životem. Ze stejného výzkumu vyplynulo, že nejdůležitější je pro oba partnery duševní pohoda a soulad, muži však na stejnou úroveň staví kvalitu erekce ve smyslu její rigidity (tvrdosti). Je pro ně důležitější než pro ženy, které považuji za důležité faktory dráždění na citlivých místech, dostatek času na sex a délku předehry. Ženy považuji erektilní dysfunkci u partnera za společný problém. Pokud muži problém s erekcí neřeší, je to především proto, že o ni nemají odvahu hovořit (Weiss 2008). Erektilní dysfunkce představuje pro muže i ženu zdroj stresu, u jednoho nebo u obou partnerů se objevuje úzkost, strach, ale také deprese. Složitější je situace u těch párů, které nepoužívají jiné možnosti k dosažení sexuálního uspokojení (nekoitální sex) stejně jako u párů, které nekomunikují na téma sex a tam, kde jsou problémy i v nesexuálních oblastech společného života (výchova dětí, finanční situace, práce…) Důsledky neřešené poruchy erekce se projevují napětím a nejistotou ve vztahu s potenciálním ohrožením jeho stability. Souvislost ED a rozpadu manželství je asi u pětiny rozvodů v ČR.

ED snižuje kvalitu života postiženého muže, ale současně zasahuje jeho partnerku. Žena se obává, že muž selhává proto, že už není sexuálně přitažlivá, že o ni ztratil zájem, že mu zevšedněla nebo že jí je nevěrný. Jiné partnerky problém selhávající erekce zlehčují, muže kritizují a tím snižují jeho sebevědomí, zaujímají negativní postoj k muži i v nesexuálních oblastech života, mají také negativní vztah k léčbě poruchy erekce.

Jak pomůžete svému partnerovi?

Kooperující partnerka by měla být vstřícná, otevřená komunikaci se schopností problém pojmenovat, empatická, podporující, motivující k vyšetření i léčbě, případně schopná dát muži kontakt na lékaře. Partnerka by měla upozornit muže na možnou souvislost erektilní dysfunkce s jiným zdravotním problémem (zejména onemocnění srdce a cév, ale i urologické či neurologické problémy) projevit starost o mužovo zdraví a motivovat ho k vyšetření. Dnes, v době internetu, jsou informace snadno dostupné, takže není problém vyhledat nejbližší sexuologickou či andrologickou poradnu.

I když léčba ED vyžaduje podporující a kooperující partnerku, lékař netrvá na její návštěvě v ordinaci. Pokud však lékař při komunikaci s mužem zjistí, že penis není jediný „problém“ v páru, měl by doporučit návštěvu manželské poradny či psychologa zabývajícího se partnerským poradenstvím.

Málo se ví, že porucha erekce muže negativně ovlivňuje také sexualitu jeho partnerky. Snížení sexuální chuti, vzrušivosti i schopnosti dosáhnout orgasmu u partnerky bylo dle výzkumů spojeno s mírou erektilní dysfunkce. U žen, jejichž partneři si poruchu erekce léčili, byl zjištěn nárůst sexuální apetence, vzrušení i schopnosti dosáhnout orgasmus vždy nebo téměř vždy.

Samoléčitelství není správná cesta

Jaký je postoj muže trpícího ED k léčbě? Přicházeli k léčbě, až jeho potíže trvaly v průměru 5,5 – 7 let, až 40% postižených mužů o svých potížích s lékařem nikdy nehovořilo, naopak 71% nemocných bylo nespokojeno s diskusí o ED se svým lékařem. Muž, trpící ED, se za svůj problém stydí, proto se brání komunikaci, přitom je velmi sugestibilní, láká ho samoléčitelství, které je anonymní, a tak snadno podlehne reklamě na potravinové doplňky. Láká ho především snadná dostupnost doplňku, který není na předpis, tudíž vázaný na návštěvu a vyšetření u lékaře. Jaké však jsou důsledky tohoto jednání pro pacienta? Především dojde k oddálení návštěvy u lékaře – tedy i možnosti přijít včas na často závažný problém, který je příčinou ED. U nemocných s takto nepoznaným onemocněním srdce může být toto rozhodnutí osudové. Nemocní se v ordinaci často svěřují, že vyzkoušeli potravinové doplňky, kterým věřili, ale žádaný efekt se nedostavil. Potravinové doplňky mají pouze psychologický efekt , pokud „lék“ nefunguje, nemocný ztratí důvěru v léčbu obecně („Když mě nepomohlo toto, co mělo mít tak dobrý účinek, tak už mi nepomůže nic“…).

Nezbytné je, aby lékaři zahájili komunikaci se svými pacienty na téma sexuality (vypustit svých pacientů) v ordinacích, ale aktivita musí přijít i ze strany nemocného. Pacient by měl mít zájem aktivně se svému lékaři svěřit, pokud má problém s dosažením a udržením erekce. Jde o zdravotní význam – erekce jako barometr mužského zdraví a v neposlední řadě i o její partnerský atribut. Odvahou řešit problém erekce muž ukazuje nejen zájem o svoje zdraví, ale také zájem o partnerku, snahu vrátit do sexu radost, potěšení a uspokojení.

Motivací muže k léčbě poruchy erekce je nejčastěji partnerka a partnerský vztah, který se dostal do krize nebo muž pro erektilní dysfunkci partnerku ztratil a nový vztah se obává navázat.

Moderní léky jsou účinné

Dobrá informovanost nemocného je zásadní předpoklad úspěšné léčby erektilní dysfunkce. Předcházet by měla konzultace o zdravém životním stylu (typické problémy českých mužů jsou nízká tělesná aktivita a obezita). Prvním krokem léčby ED je léčba tabletami, pokud není dostatečný efekt, tak lékař může doporučit injekční léčbu, okrajové metody jsou podtlakové přístroje, cévní operace a implantace penilní endoprotézy. Součástí léčby je psychoterapie, u spolupracujících partnerek párová léčba. Povzbuzující pro nemocné je fakt, že dnes dokážeme za použití všech uvedených možností léčby ED vyléčit téměř 100% postižených mužů.

Léčba ED prošla od 90. let minulého století bouřlivých vývojem. Právě v 90. letech se používala injekční léčba a dlouhá léta představovala „zlatý standard“ v léčbě ED. Opravdu revoluční zlom v léčbě ED nastal v roce 1998 zavedením prvního léku ze skupiny tzv. inhibitorů fosfodiesterázy 5 sildenafilu (Viagra), během dalších let se objevily další léky téže skupiny tadalafil (Cialis) a vardenafil (Levitra). Zavedením této moderní generace tablet došlo ke zvýšení dostupnosti léčby poruchy ztopoření a jejímu zkvalitnění. Léčba je účinná a také bezpečná. Předpis léků není omezený na odbornost lékaře. Zatímco efekt dříve dostupné tabletové léčby dosahoval pouhých 20%, u nové generace léků je to v průměru 80% (nižší je u závažněji nemocných –kardiaků, mužů po operaci rakoviny prostaty, ochrnutých…). Moderní léky pro léčbu ED (inhibitory fosfodiestetázy 5) lze předepsat mužům bez rozdílu v příčině, která vedla k ED, věku, délky trvání ED i její tíže. Lékař respektuje situace, kdy tyto léky předepsat nesmí. K zásadním patří užívání nitrátů u pacientů s ischemickou chorobou srdeční. Nemocný, který se léčí na kardiologii, by měl před započetím léčby konzultovat svého lékaře s ohledem nikoli na riziko podaných léků, ale s ohledem na riziko samotné sexuální aktivity - zda je vhodná či nikoli. Sexuologové používají někdy orientační test: zda muž vyjde do druhého patra bez zadýchání spojeného s nutným zastavením. Ve výběru vhodného léku by měl lékař postupovat individuálně, respektovat postoj pacienta i jeho partnerky k sexuálnímu životu, frekvenci sexuální aktivity, přání nemocného i jeho partnerky.

Moderní léky – Viagra, Cialis, Levitra – jsou dostupné v lékárnách na základě předpisu vystaveného lékařem a nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Není moudré si tyto léky obstarávat po internetu. Nemocnému hrozí hned tři závažná rizika: získání léku bez vyšetření lékařem a tím nepoznání i závažné nemoci, lék se tak může dostat k nemocnému, který jej vzhledem ke svému zdravotnímu stavu užívat nesmí, třetím možným rizikem je neodpovídající složení léku.

„Desatero správných opatření proti erektilní dysfunkci

1) snížit váhu, 
2) mít dostatek pohybu, 
3) dodržovat životosprávu a vhodný jídelníček, 
4) zvyšovat svoji tělesnou kondici, 
5) nekouřit, 
6) absolvovat preventivní prohlídky, 
7) věnovat se pravidelně sexuální aktivitě, 
8) mít více sebevědomí, 
9) o problémech v sexu komunikovat s partnerkou a 
10) nebát se vyhledat medicínskou pomoc.

Původně publikováno: 2010-07-15
Zobrazit seznam textů
seznam lékařů

test sexuálního zdraví

lékařská poradna




Úvod © 2009  Fórum sexuální vitality